Küstüm Çiçeği Tohumu 15 Adet Mimosa Pudica

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
PlatinPuan : 24.073
Fiyat:
29,90 TL

 Küstüm çiçeği; saksı içerisinde yetiştirilen çiçeklerin içerisinde yer alır. Küstüm çiçeği, aynı şekilde küstüm otu şekilde bilinir. Küstüm çiçeği; dokunulmaktan hoşlanmayan çiçekler şeklinde bilir. Dokunulduğu zaman yapraklar kapanır. Ardından kendi kendine açılır. Küstüm çiçeği bakımı çok zor olmayan çiçeklerin içerisindedir. 

 Küstüm Çiçeği Nedir?

  Baklagiller familyasının Mimosa türüne bağlı, Mimosa Pudica, Türkçe dilinde küstümotu, küstüm çiçeği, dokunma bana çiçeği gibi adları bulunmaktadır. Çok senelik ancak kısa ömürlü bir bitkidir. 6 yıl kadar yaşayabilir. Soğuk havayı sevmeyip, dayanamadıkları için genel olarak senelik, mevsimlik şekilde yetiştirilmektedir. Tohumdan yetişmeleri oldukça hızlıdır. Çiçeğin anavatanı, Orta ve Güney Amerika'nın kuzeyinde yetişir.

  Küstüm çiçeğinin çiçekleri pembe, tüylü ponponlar gibi eşsiz görünüme sahiptir. Yeni gelişmiş dalları, yukarı doğru gelişerek, ardından dik duramayıp yana doğru yön değiştirirler. Doğada yerde sürünücü şeklinde gelişen bir bitki türüdür. Saksılarda yetişebilen bu çiçek, değnek dikip bağlanmalı veya sarkıcı şeklinde yetiştirilmelidir.

 Küstüm Çiçeği Bakımı Nasıldır?

  Küstüm çiçeği; yaz mevsiminin sıcak aylarını ve güneş alan yerleri sevmesinden ötürü, sürekli ve toprağı kuru kalmayacak biçimde sulamasının yapılması önemlidir. Sonbahar mevsimine doğru, dayanıklı şekle sahip olan küstüm çiçeği eve alınabilir. Küstüm çiçeğinin kendisine has savunma mekanizması bulunur. Bitkinin yapraklarına dokunulduğu zaman yaprakları ve sapı içe doğru eğilir. Aynı hareket yeniden yapıldığında, gövdesinin üstünden dikenlerini ortaya çıkarır. Bunun sayesinde bitki, zararlı böcekleri kaçırabilir. İnsan vücudunda olduğu üzere, sinirli bir yapısı bulunur. Bu sinirleri ile dokunulduğu zaman kendisini kapatır. Kendini korumak adına oluşturduğu savunma mekanizması olarak belirtilebilir. Yağmur yağdığı zaman kırılmamak adına kendisini kapatarak, koruyan bir bitki türüdür. 

 Küstüm Çiçeği Nasıl Ekilir?

  Küstüm çiçeği; tohum ile kolay bir şekilde yetiştirilen bir bitki türüdür. Tohum ekilmeden önce birkaç tane işlem yapmak önemlidir. İlk önce yaklaşık olarak 50 derece sıcaklıktaki suyun içerisinde suda bekletilmesi gerekir. Beklemiş olan tohumlar ıslak olmayacak biçimde nemli toprağın içine konur. Ardından jelatin ya da poşet yardımıyla filizlenmesinin hızlandırılması adına saksının üstü kapatılır. 21 gün boyu, filizlenmesi beklenmektedir. Aydınlık ve sıcak yerde işlem gerçekleştirilirse, daha hızlı filizlenir. Filizlenen çiçekler, ideal büyüklükte, ayrı olan saksılara aktarmak gerekmektedir.

Diğer Özellikler
Stok KoduHRTASARIM1242
MarkaMimoza Bitki Market
Stok DurumuVar
küstümtohum15

İLETİŞİM

  •      Çünür Mahallesi 
  •       5474 Sokak Köseoğlu Sit.No:5 E 
  •       Merkez/ISPARTA
  • +90 (530) 061-01-96
  •  emineozoglu@mynet.com
  • www.lavantakokulukoy.org

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.