Mavi Elwoodii Çam Fidanı 30 - 40 Cm Chamaecyparis Ellwoodii

Görsel 1
PlatinPuan : 84.056
Fiyat:
104,40 TL

Ellwodii (sahte servi) özellikleri, yetiştirilmesi, bakımını, çoğaltılması

 

 

Genelde 1,5m ? 3m uzunluğunda, dar yapılı, uzun koni biçiminde gelişir.

Yerini severse 5m kadar büyür.

Ellwodii ağacının  yaprakları gümüşi yeşildir.

Yeni gelişmekte olan körpe yapraklar mavimsi yeşil olur.

Kış soğuklarında dayanıklılığı iyidir. -25C dereceye kadar dayanır.

-30C dereceye kadar soğuğa ise kuvvetli rüzgarlardan korunaklı yerlerde dayanır.

Ellwodii fidanları çok yavaş gelişim gösterdiği için saksılarda yetiştirmeye uygundur.

Asitli ve nötr topraklarda daha iyi gelişir (pH 5.6 ? 7.5 arası).

 

 

Toprak isteği

 

Temiz doğal arazilerden alacağınız üst yüzey toprağı torf toprak ile eşit ölçülerde karıştırın. Sonra bu karışımı beşte bir oranında ponza taşıyla karıştırın (yani 4 ölçü karışım toprak + 1 ölçü ponza taşı).

Gübre olarak her kış sonunda saksı en kenarlarından toprağı 5cm kadar çıkarıp çepeçvre çok az miktar yanmış çiftlik gübresi ya da solucan gübresi serpin. Sonra çıkardığınız toprağı tekrar yerine doldurun. Bunun haricinde bitki besini hafif dozajlarda ilkbahardan yaz ortasına kadar ayda bir defa iyi olur.

Çay içme meraklısıysanız demlikte artan çayı (posayı değil sıvıyı) ellwodii fidanınızın dibine dökün. Ayda bir iki defa yeterlidir. Çay tanik asit ve alüminyum içerdiği için asitli toprak seven bitkilere iyi gelir.

 

Sulama

 

Saksıda yetişen Ellwodii fidanlarının toprağı asla kupkuru kalmamalı. Devamlı ıslak tutmak ise hiç iyi olmaz. Toprak biraz kuruma gösterdikçe sulayın.

 

Bahçeye Ellwodii fidanı dikme

 

Fidanı dikmek için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahardır. Kökleri açıkta olan fidanlardan almayın. Tüplü fidan olması lazım. Fidanı dikmeden önce elinizden geldiğince geniş bir çukur açıp içini kompost, doğal toprak ve ponza taşı karışımı ile doldurun. Saksıdaki ellwodii ise önceden iyice sulanmış olmalı ki saksısından veya naylon tüpünden çıkarırken toprağı dağılmasın. Sonra elwodinizi saksısındaki gibi toprak üstü kısmı aynı hizada olacak şekilde toprağa yerleştirin. Sonra can suyu verin. İlk yılında toprak kupkuru kalmayacak şekilde kontrollüce sulamalısınız. İhmal etmemelisiniz. İkinci ve üçüncü yılında sadece yaz aylarında suyuna dikkat edin.

 

Diğer bakım detayları

 

Yeni yerinde ilk iki yıl çok mecbur kalmadıkça budamayın. Kupkuru olmuş dalları kesebilirsiniz. Kış soğuklarına dayanıklı olduğu halde üzerinde fazlaca kar birikip ağırlık yapmaması gerekiyor. Yanlarına birkaç uzun sopa yaslayıp dalları kar birikimlerinin eğmemesi için bağlayın (ilkbaharda çözmeyi unutmayın). Bahçelere, parklara yeni dikilen fidanlar ilk yıl düzenli sulanmalıdır. Saksıda yetiştirilenlerin toprağının tamamen kupkuru kalmaması için devamlı gözünüz üstünde olmalı.

 

Ellwodii nasıl çoğaltabiliriz?

 

Yarı olgun dal çeliği yöntemi yaz sonu ile sonbahar ortası arasında uygundur. Diğer uygun servilere aşılama ilkbahar başı veya kış sonu.. Tohumlarıyla üretiminde ise tohumları sonbaharda ekmelisiniz. Zira Ellwodii tohumlarının ıslak toprakta kış üşüme süreci geçirmesi gerekiyor. Böylece ilkbaharda çimlenirler.

 

  

 

 

 

Diğer Özellikler
Stok Koduelwoodii0101
MarkaMimoza Bitki Market
Stok DurumuVar
elwoodii0101

İLETİŞİM

  •      Çünür Mahallesi 
  •       5474 Sokak Köseoğlu Sit.No:5 E 
  •       Merkez/ISPARTA
  • +90 (530) 061-01-96
  •  emineozoglu@mynet.com
  • www.lavantakokulukoy.org

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.